При кои качества на личността е възможна деменция?

ВАРНА новини лого

Чертите на личността имат отношение към риска от развитие на деменция, смятат изследователи от Центъра за изследване на Алцхаймер във Великобритания.

Те провеждат изследване на база други проучвания, в което записват проявените личностни качества и състоянията, които предхождат деменциите, включително и двигателните разстройства и леките когнитивни нарушения.

Изследването е базирано на 524 души на възраст над 65 години, които били проследявани в продължение на 3 години. При 38 от тях се проявили моторни нарушения, а при 69 – когнитивни.

Изследователите правят анализа си, опирайки се на петфакторния модел на личността: екстраверсия, съзнателност, отвореност към нов опит, сътрудничество и невротизъм.

Екстраверсията включва качества като общителност, самоувереност, положителни емоции. Личността се нуждае от внимание и социална интеракция. Съзнателността се проявява с желанието за придържане към общоприети норми и правила. Тези хора са добре организирани и с чувство на дълг.

Откритите към нов опит хора са широкоскроени и изобретателни. Доверчиви, прями, но и остъпчиви и скромни са хората, които търсят хармонични взаимоотношения и държат на сътрудничеството. При невротизъм се наблюдава тревожност и напрегнатост, породени от възприемането на света като заплашителен. Придружен е от качества като импулсивност и стеснителност.

Очаквано, невротизмът, но и съзнателността, се оказали свързани с инцидентни когнитивни синдроми. При невротизъм се документира повишен риск от когнитивни нарушения, без наличие на загуба на паметта. При такива се наблюдава нарушения на речта и изпълнителните функции като контрол на вниманието, когнитивно потискане или способността да се издържа на разсейването и натиска на вътрешните пориви и други. Тези нарушения не се смятат за признаци на деменцията, но е възможно да я предходат, смятат изследоватилите.

По-нисък риск от моторни нарушения като нарушена походка се установил при хората с открит характер.

При другите резултатите не са категорични. Например при затвореност и ниска любознателност колкото може да се търси връзка с когнитивните увреждания и Алцхаймер, толкова и не.

Категорично може да се каже, че не е намерена връзка между екстраверсията и упадък на висшите мозъчни функции.

Обобщено, изключвайки екстраверсията, която очевидно до този момент се оказва най-здравословна за ума личностна черта, колкото е по-високо изразен невротизмът и по-малко откритостта и отвореността, толкова и може да я има вероятността от когнитични нарушения. Колкото до добросъвестността или съзнателността – очевидно се налага доста по-голяма задълбоченост на проучванията.

От Puls.bg