ВАС: Задължителното ваксиниране за детска градина не е дискриминация
Върховният административен съд отмени като незаконосъобразно решението на Административен съд – Сливен, което в края на октомври миналата година обяви за дискриминационно изискването за поставяне на ваксини на децата като задължително за посещение в детска градина.
Административното дело беше образувано по три касационни жалби, подадени съответно от директора на Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Сливен, Комисията за защита от дискриминация и министъра на здравеопазването.
Спорът касае отказът на РЗИ – Сливен да допусне посещение в общинска детска градина на дете, на което не са поставени задължителните ваксини съгласно Имунизационния календар на Република България. Впоследствие неговите родители подадоха жалба за дискриминация пред Комисията за защита от дискриминация, която от своя страна не установява твърдяната дискриминация. Именно решението на КЗД впоследствие е атакувано пред Административен съд – Сливен, който приема наличие на дискриминация.
Върховните магистрати приемат, че изискването за представяне на данни от личния лекар за имунизационния статус на детето като условие за прием в детска градина няма дискриминационен характер, защото не противопоставя едни групи деца на други. То е насочено единствено към създаването на подходящи условия за осъществяване на установените и признати за законосъобразни от съда задължителни планови имунизации и реимунизации на деца, с оглед гарантиране изпълнението на конституционното задължение на държавата за защита интересите на децата и опазване на здравето и живота им.
Върховният административен съд приема, че предвидените в закона и в Наредбата задължителни имунизации се правят за предпазване на гражданите от заразни болести, които могат да прераснат в епидемии. Чрез тях държавата съхранява здравето и живота на всички български граждани, не само на тези, които подлежат на имунизация. Задължителното имунизиране на определени лица срещу определени заразни болести е съобразено с изискванията на световните здравни организации. Целта на закона е да не бъде поставено в риск здравето на гражданите като национален приоритет, гарантиран от държавата, включително чрез осъществяване на надзор над заразните болести.
Решението на ВАС е окончателно.