Блестящо начало на 100-тния сезон на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“

ВАРНА новини лого

Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна, навлезе със силен старт в своя 100-тен сезон на 25 септември. Радостни възгласи и буря от аплодисменти извика премиерният спектакъл, който откри сезона – комедията „Любовникът от ZanziБар“ от Ели Саги, поставена за пръв път у нас от проф. Атанас Атанасов. Поздравление поднесе зам.-министърът на културата Румен Димитров. Цветя и поздравителни адреси пристигнаха в ТМПЦ – Варна, за началото на юбилейния сезон от Министерството на културата, кмета на Община Варна Иван Портних, областния управител Стоян Пасев, зам.-кмета на Община Варна с ресор култура Коста Базитов, Държавен куклен театър – Варна, фондация „Св. св. Константин и Елена“, Grand Mall, както и от много театри и други културни организации в страната.

Развълнувана, Даниела Димова, директор на ТМПЦ – Варна, сподели: „Нестихващите аплодисменти на публиката възнаградиха двумесечния ежедневен труд на актьори, технически служби, постановъчен екип – на режисьора проф. Атанас Атанасов, на художника сценограф и костюмограф Петя Стойкова, на композитора Петя Диманова. Празникът събра ветерани, актьорската трупа и всички служби на театъра ни. На добър час за следващите 100 години!“

Следващата премиера на Варненската драма ще бъде на 2 октомври в залата на Градската художествена галерия, която става домакин на камерните спектакли по време на ремонта на сцена „Филиал“. Своята първа сценична реализация ще намери там една от най-нашумелите творби на съвременен български писател – „Поразените“ на Теодора Димова, носител на националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ 2020.

„Писах романа „Поразените“ дълго и мъчително – признава Теодора Димова, – защото трябваше да се потопя заедно с героите в онази не толкова далечна епоха, която родителите ни бяха преживели, но се страхуваха да говорят за нея дори и с нас, децата си. Сега романът е адаптиран за първи път за сцена във Варна. Това е поклон на българския театър към паметта на предците ни, пред техните обезличени съдби. Единственото, което можем да направим за тях, е да помним, да знаем, да предаваме на другите поколения. Паметта е може би най-важната, най-спасяващата способност на човека.“

Драматизацията е работа на режисьора и актьор Стоян Радев Ге. К., който споделя темите, които са го вълнували в работата му по постановката: „Историята, паралелът с деня, в който живеем, следите от миналото, които пренасяме, дори понякога без да го съзнаваме, белезите, които прехвърляме на тези след нас, макар и без да искаме… Раните, които остават по нас, в нас… Болките, които трябва да преодолеем… Ще имаме ли сили… Откъде ще ги намерим… Само поразените ли са поразени… Поразяват ли поразените… Докъде се простират пораженията… Кои са поразените? Тези ли, които намират смъртта? Или тези, които остават в живота за да преживеят униженията, болката, мизерията….“

Музиката на спектакъла е на композитора Калин Николов, а в ролите са водещите имена на Варненската драма Веселина Михалкова, Даниела Викторова и Петя Ангелова, заедно с младата Полина Недкова, популярна с активността си в социалните мрежи. В спектакъла се чуват гласовете на почти цялата трупа, звучат и вокалите на Деница Серафим, а на пианото е Миглена Шишева.

Групата на Варненския театър

Аплаузи