Търсят още още злато във Варненския халколитен некропол

Снимка varnaheritage.com
През 2021 г. се очаква да бъдат възстановени разкопките на част от Варненския халколитен некропол. Това коментира за „Радио Варна“ Яни Янев от едноименното сдружение.
Очакванията са да бъдат намерени и нови неща, защото има немалко разкопани гробове в некропола, където в началото на 70-те години на XX век беше намерено най-старото обработено злато в света, датирано между 4 600 и 4 200 години преди н.е. (т.е. на около 6 хил. и половина години).
Липсата на интерес от иманярите ми подсказва, че в останалата част от неразкопаните гробове вероятно няма злато. Но дори и в този случай, там могат да бъдат намерени изключително интересни неща, свързани с живота на предците ни, с бита, културата, медицината, коментира Янев.
Още повече, че животът в селището, свързано с халколитния некропол, е просъществувал около 1 000 години.
Идейната визия за това как ще бъде социализиран теренът, върху който е разположен некропола е вече готов. Теренът вече също е изцяло публична държавна собственост. Възстановена е и геодезичната мрежа – за това, което вече е проучено при откриването на некропола и златното съкровище от него, както и за това което предстои да бъде направено.
Припомням, че през миналата 2020 г., имаше и акции за разчистване на терена, който се пада в Западната промишлена зона.
Яни Янев от сдружение Варненски некропол разказва повече.
Да не забравяме още, и че откритието край Варна разтърси света и преобърна на 180 градуса всички известни дотогава теории за развитието на настоящата ни цивилизация. Само няколко акцента – за припомняне. Това е най-голямата група златни предмети, откривани до момента в света. От близо 300 гроба (по-точно 297), разположени на около 7 500 кв. м. са изровени повече от 3 хил. златни предмета с тегло над 6 кг. или повече от всичко, което е открито в света през каменно-медната епоха.
Освен това златното съдържание е с проба от 23.5 карата, а въглеродният анализ показва, че то е около 1 000 години по-старо от цивилизациите на Древен Египет, Микена и тези от Месопотамия.