Иван Евстратиев Гешов – 172 години от рождението на „големия държавен мъж на Балканите“
Иван Евстратиев Гешов – дипломат, политик, академик, общественик, публицист, филантроп, родолюбец. Това са малка част от званията за неговата забележителна фигура в следосвобожденската ни история

Днес отбелязваме 172 години от рождението на българският политически деец Иван Евстратиев Гешов. Председателят на „Студентския клуб на политолога“ в Софийския университет „Климент Охридски“ Атанас Радев от Варна се обърна към екипа на „ВАРНА новини“ с молба да публикуваме негов авторски текст по темата.
„На 20 февруари 1849 година в семейството на Евстрати Гешов и Харитина Нешова в Пловдив се ражда първата мъжка рожба в четвъртото поколение Гешови, а именно Иван. Малкия Иван показва изкючителна любознателност и интерес към образованието за разлика от своите родители, които обаче насърчават неговото развитие като го изпращат да учи през 1856 г. в гръцкото училище в Пловдив по – късно е преместен в Централното класно училище „Св. св. Кирил и Методий“, което се определя като българска просветна институция срещу гърцизма. С нейното управление се занимават видни родове в Пловдив и Гешовия род не остава безучастен. Бъдещия държавник по-късно ще бъде посочен от Йоаким Груев като един от най-добрите ученици в Пловдив заедно с Константин Стоилов, Константин Хаджикалчов, Костаки Пеев. Само на 10 години Иван Гешов, участва в първото честване на деня на солунските братя Кирил и Методий – 11 май 1857 г. Мирогледа и представите му се формират от успехите и неуспехите на църковните борби в Пловдив, възрожденския идеал за църковна независимост и нова светска просвета ще укажат важна роля в развитието му, както и в политическата му кариера.
През 1865 г. настъпва обрат за Гешов, той се узовава в индустриалната столица на Северна Англия – Манчестър, където ще прекара следващите седем години, ще учи и ще формира политическите си възгледи. Интересен факт е увлечението му към химията, мечтаел е да стане химик, противно на това пътят му е бил в друга посока и историята днес го доказва. След първата си година се ориентира към политическите науки, започва да изучава политическа икономия, статистика, логика и право, чете трудовете на най-ярките представители на английската политическа мисъл – Джон Стюарт Мил, Джерами Бентам. По-късно Гешов ще напише – „ главно допринеса, за да се образува моето светоразбиране. Дъблоко заседнаха в ума ми много от неговите мисли из областта на практическата политика.“.
Той е се превърща от пловдивски ученик в истински британски възпитаник с обноски и изисканост, придобити от социалния и културен живот, който води във Великобритания. Успява да създаде приятелства и контакти, които ще използва в дипломатическите си мисии, както и да разпространява чрез просветни методи посланията си из Западна Европа. Той води личен архив в който откриваме информация и бележки за събития от преди Освобождението ни. Гешов е един от активните политически дейци в Източна Румелия на помощ идват седемте години прекарани в страната на традиционния парламентаризъм – Великобритания. Липсата на опит, не му пречи предвид на умереността и сдържаността му, да покаже далновидност и професионализъм. През целия му богат политически живот, той ще се ръководи именно от тези принципи за умереност и сдържаност, той води битките си не само в заседателните зали, а и в печата, пише статии, доклади и съобщения с които дава гласност на проблемите и представя решения за тях. Не изневерява на страстта си към науката в автономната област организира книжовно дружество, издава списания, пише рецензии на книги, превежда западна литература – показва себе си като радетел за развитието на българската литература. Трудно е да се проследят нюансите на обществената дейност на Гешов, той успява да спечели доверието на най-богатия българин – Евлогий Георгиев, който ще опълномощи Гешов като негов универсален наследник натоварен с отговорността да изпълни завещанието му.
През полувековната си служба в полза на обществото Гешов заема всякакви постове и длъжности от активен гражданин и публицист до министър-председател, който е прецедент в нашата история. Единственият премиер, който не получава заплата в дългите му командировки и пътувания из Европа са за негова сметка. Той управлява страната в навечерието на Балканските войни, това белязва и личната му философия човек ненавиждащ войната и презиращ насилието, да бъде организатор и активен деец на Балканския съюз, какъв парадокс не се знае какво може да ти предложи живота, както той казва, че е важно да се учи не само от книгите, а и от живота. След края на Първата балканска война, той се оттегля и пише своята книга „Балканският съюз“ източник на информация за идеите и грешките на архитектите на този съюз.
Атанас Радев: Благодарен съм на своите учители
В личен план многолюдната Гешовата фамилия подкрепя в делата му. Между временно семейството му, живее в една от най-внушителните и може би най-голямата къща в София за времето си на ул. „Цариградска“ №16, тя се конкурира с княжеския дворец по стил и удобства. Заминавайки за Париж през 1900 г., за да провери как върви изработката на мебелите пише на майка си : „Ще имате такива мебели, каквито и в новото отделение на княгинята няма.“, обзаведен с вкус, но без излишен разкош. Домът му става забележителност на София и впечатлява чужденците, които посещатават България в началото на XX в. Но самият Гешов, не прекарва много време в този дом, тъй като той е зает да спасява страната си от различни кризи.
Но идеализма и принципите му, го огорчават предвид българската действителност, навършил 70 годишна възраст той е вече уморен от един пълноценен живот в служба на България. Макар, че се оттегля от пряката политическа деятелсност, той продължава да следва своите добродетели и чувство за дълг.
„Борих се – премисля Гешов – против чуждото иго и на младини, и на старини, борих се и против игото на невежеството; на жестокосърдечието, на ниските страсти, на пагубния манталитет, унаследен от политическото робство, да смятаме държавата за нещо не свое, за чуждо, да поставяме частните облаги по-горе от общото право““.
Атанас Радев
