Варненец стана световен шампион по академично гребане

Емил Нейков - младши

Емил Нейков - младши Снимка sportal.bg

Емил Нейков – младши триумфира с титлата на световното първенство по академично гребане за младежи до 23 г. в Рачице, Чехия. Варненецът е състезател на Академик (София). Той направи феноменален финален рейд в дисциплината скиф при мъжете, като във втората половина на 2000-метровата отсечка успя да се изкачи от четвърто до първо място и по този начин да се окичи със златния медал.

Синът на последната ни олимпийска шампионка – Румяна Нейкова (спечелила златото за „Черно море“!) и внук на легендите от Варна в този спорт Сия и Емил Нейкови, финишира за 06:56.72 минути, изпреварвайки с около 2 секунди поляка Пьотр Пломински, който приключи за 06:58.47. С бронзовия медал се поздрави датчанинът Бастиан Шехер със своето време от 07:00.80.

Друг българин – Лазар Пенев, извоюва бронзов медал. Родният представител, който се състезава за Локомотив (Русе) завърши на 3-то място във финала на скиф лека категория, което му осигури място на подиума, пише sportal.bg.

Прочетете още: „Черно море“ изпусна румънския „Фарул“