Бюджетът на Варна за 2022 г. е близо 648 млн. лв. (ВИДЕО)

Днес пред журналисти бе представен Проектобюджетът на община Варна за 2022 г. Той възлиза на 647 960 000 лв., в т.ч.:
I. Бюджет – 559 700 000 лв.
II. Бюджет със средства от Европейски проекти и програми – 88 260 000 лв.
В проектобюджета за 2022 г. са заложени следните акценти и параметри, които са насочени към подкрепа на широк кръг от нашите съграждани с различни потребности в настоящата кризисна ситуация, пенсионери, учители, деца, ученици, младежи, спортни и културни деятели и други:
– запазване на данъчната тежест – не се предвижда увеличение на размера на данъците и общинските такси;
– увеличен е размерът на минималната работна заплата – 710 лв., считано от 01.04.2022 г.;
– увеличение на трудовите възнаграждения, считано от 01.04.2022 г.: на педагогическия персонал във функция „Образование“ в системата на предучилищното и училищното образование с 25% спрямо средната работна заплата за страната; на заетите в детски ясли и здравни кабинети – с 15%; на заетите в социалните дейности по Наредба за стандартите за заплащане; на труда на служителите, осъществяващи дейности по предоставяне на социални услуги – с 39%; всички останали структури, финансирани с местни приходи – 10%.
През 2022 г. ще се реализират европейски проекти в размер на 88 260 х.лв.
Община Варна има огромен опит в изпълнението на проекти по различните оперативни програми и е инвестирала 615 000 х. лв. през периода 2014 – 2021 г.
Капиталова програма по проектобюджета в размер на 142 883 х.лв.
В процес на подготовка са проекти, с които общината ще кандидатства през новия програмен период за европейско финансиране, съобразно новия План за интегрирано развитие на община Варна за периода 2021 – 2027 г.
В проектобюджета за 2022 г. са заложени проекти за подобряване на инфраструктурата и облика на градската среда, благоустрояване на междублокови пространства, подобряване на експлоатационните характеристики на улици от уличната мрежа, създаване на достъпна, комфортна и безопасна среда за гражданите и гостите на Община Варна.
Проектите са за основен ремонт /реконструкция на улична мрежа в район, като дейностите са насочени към цялостно рехабилитиране на уличната мрежа в услуга на транспортната, социалната, икономическата и техническата инфраструктура. Целта е повишаване качеството на живот, екологичната среда, повишаване на потенциала за развитие на туризма, като водещ сектор в региона. С реализацията на дейностите по проектите ще се нормализира транспортния трафик и ще се подобрят условията за движение, ще се повиши безопасността на движението и сигурността на пешеходците.
Проект „Екологично чист транспорт за Варна“ ще допринесе за подобряване качеството на атмосферния въздух в община Варна посредством намаляване наднормените нива на фини прахови частици и азотни оксиди за достигане на утвърдените норми в атмосферния въздух чрез предприемането на мерки за подмяна на старите превозни средства на обществения градски транспорт с модерни, екологични транспортни средства.
Трайна тенденция е през последните 10 г. средствата за образование да са приоритет. Функция „Образование“ заема 36% от общия бюджет на общината за 2022 г. В абсолютна стойност бюджетът на функцията възлиза на 202 535 х. лв., в т.ч. за капиталови разходи близо 14 093 х. лв. за изграждане и ремонт на образователната инфраструктура.
„Варна – Град на Знанието“ е инициатива на Кмета на Община Варна от 2020 г. и обединява усилията на местната власт, бизнеса, образователния и научен сектор за реализиране на пълния потенциал на града, като бе сключен меморандум между общината, университетите в града, ИТ – компании и други за сътрудничество и партньорство, който отчита изградените връзки между наука и бизнес. Силното образование на Варна и постоянният приток на млади хора са вероятно най-важното предимство на града. Близо 30 хил. са студентите в морската столица, разпределени в шест университета.
Продължава политиката на общината за предоставяне на помощи по решение на Общинския съвет в областта на здравеопазването, социалното подпомагане и транспорта, като в бюджета са заложени общо 9 600 х. лв., като средствата за помощи са увеличени с 2 458 х. лв., спрямо отчета за 2021 г.
За спорт през 2022 г. са планирани общо 13 746 х. лв. в т.ч. издръжка на общинско предприятие „Спорт Варна“, дейности и мероприятия и спортна инфраструктура.
Други по-важни разходи по проектобюджета:
– Капиталови разходи – 142 883 х. лв.
– Озеленяване – 5 384 х. лв.
– Чистота – 44 448 х. лв. по план сметка „Чистота“
– Осветление на улици и площади – 6 900 х. лв.
– Рехабилитация на уличната мрежа – 9 000 х. лв.
– За културни мероприятия и издръжка на културни институции в град Варна – 8 680 х. лв.
– Отбрана и сигурност – общо 6 470 х. лв. и др.
Инвестиционната активност на Община Варна е насочена към повишаване благосъстоянието на хората. Кредитният рейтинг на община Варна е по-добър от националния, но по нормативни разпоредби равен на него.
В последните 7 г. Общината няма просрочени задължения. Разчетите на дълга през годините са направени така, че да са под 15 %.
Предстои обществено обсъждане на Бюджета на Община Варна на 25 март 2022 г., а след това разглеждането му в комисиите на ОбС – Варна, преди общинските съветници да го одобрят на нарочна сесия.
Борис Проданов, „ВАРНА новини“
Прочетете още:
Представиха 14 проекта, за които Община Варна ще търси дългосрочен кредит