Експерт: Учителите да преподават по-малко фактология и да провокират повече умения у децата
Трябва да имаме две-три програми за детските градини, такива за оправяне на училищните дворове и изграждане на поне 2 спортни площадки в тях, осигуряване на достъпна архитектурна среда в образованието, но всичко това изисква средства. Това заяви във Варна Красимир Вълчев, министър на образованието и науката в периода 2017-2021 г.
Поводът за изявлението му беше проведената снощи в Юнашкия салон дискусия по въпросите на законодателството на предучилищното и училищното образование. Срещата беше организирана от Синдиката на българските учители, Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, със съдействието на община Варна и с присъствието на кмета Иван Портних.
Красимир Вълчев изрази мнение, че категорично трябва да има промени в учебните програми, като в тях трябва да има по-малко понятия и фактология. Според него, учителите трябва да преподават по-малко фактология и да провокират повече умения у децата.
От последните промени в законодателството на предучилищното и училищното образованиев са минали 6 г., което, според Красимир Вълчев, е достатъчно дълъг период да се видят проблемите.
Бившият образователен министър счита, че при промените в законодателството най-важното е какво ще учат децата, които ще са икономически активни през 2060 – 2070 г. А през последните години е имало и политически консенсус, че трябва да се инвестира в учителите.
„Преди промени в законодателството трябва да има цялостно обследване в него“, посочи на свой ред председателят на синдикат „Образование“ в крайморския град Галина Димитрова, цитирана от БТА.
Тя коментира, че при всякакви промени в центъра на образованието трябва да останат децата и учителите. Според нея, в действащото законодателство е имало приети идеи под натиск на родители, но някои от тях не са добре работещи. Димитрова добави, че при промени в учебните програми те трябва да са кореспондираща връзка между средното и висшето образование.
Веселин Рашев от Синдиката на българските учители, благодари за доброто сътрудничество с Община Варна в лицето на кмета Иван Портних и на директора на дирекция „Образование и младежки дейности“ Лилия Христова. „Колективните трудови договори в сферата на образованието, които подписваме във Варна, са пример за останалите градове. Вярвам, че подкрепата за учителите, която получаваме от местната власт, ще продължи“, заяви Веселин Рашев.
Прочетете още: