5 август 1924 г.: Бум на туристи във Варна, въпреки скъпотията
След тежките войни, белязали началото на XX век, търговията и свързаните с нея трансфери на стоки през Варненското пристанище, замират, а местното население остава без препитание. В търсене на изход от лошата икономическа ситуация, проникновени общинари решават да използват морето по друг начин – като превърнат града в атрактивен курортен център.
На 10 юни 1921 г. тричленна комисия с председател Йордан Пекарев и членове Д-р Наум Бочев и инж. Илия Христов, обявява Варна за морски курортен град. Популярността и затвърждаването на имиджа й като такъв обаче, струва доста усилия на мнозина популярни личности и управленци.
В изданието на вестник „Варненски новини“ от 5 август 1924 г. се съобщава за невиждан наплив от гости в морската столица и посочва числото 14 000! За да се спази обективната преценка, авторите на хрониката не спестяват, че този бум на туристи е факт, „въпреки скъпотията“, и отдават дължимото на лечебните свойства на морето.
Съобщението завършва с важни насоки за действие към общинарите:
„Нека това прииждане на гости даде да се разбере от общинарите, че требва да се вземат мерки за догодина, да се създадат както пo-евтини жилищни условия, а така също да се приготвят своевременно и баните – топли и студени, и с по-големи удобства и улеснения. Инък други наши морски курорти ще привлекат гости и Варна само ще загуби от това“.
Варна Новини