„Цифрово злато“ и европейски акции: В какво да инвестираме (и какво да избягваме) през 2024 г.?

Medium
„Euronews Business“ разглежда отблизо кои инвестиции е най-вероятно да донесат печалба през новата година на фона на различните несигурности в световната икономика. 2023 г. беше година, подхранвана от очакванията за намаляване на лихвените проценти в САЩ, Обединеното кралство и Европа, глобалното напрежение, избухнало в Близкия изток, и не на последно място – от разочароващите новини за китайската икономика. Най-добрите залози, изглежда, бяха направени в технологичния сектор, воден от гиганти като Nvidia и Alphabet, които се възползваха от перспективите си за изкуствен интелект, както и криптовалутите и акциите на компании за лекарства за отслабване, които също имаха огромни печалби през изтеклата година.
Какъв е най-добрият залог за 2024 г.?
Европейските акции и криптовалутите се очаква да нараснат, докато суровините може да се окажат сред най-разочароващите инвестиции през 2024 г., според прогнозата на „BCA Research“. От компанията твърдят, че изкуственият интелект също може да загуби част от своята популярност. Ключов въпрос за инвестиционните решения през тази година е кога водещите централни банки в САЩ, Обединеното кралство и Европа ще намалят лихвените проценти. „Особено акциите на растежа вероятно ще продължат да се възползват от този подновен ентусиазъм, като се има предвид, че те пострадаха в среда на по-високи лихвени проценти“, коментирали са от „Hargreaves Lansdown“.
Надеждите за „по-меко приземяване“ на американската икономика биха могли да помогнат и на компаниите, продаващи дискреционни продукти на този пазар. Въпреки това, като се има предвид, че пълното въздействие на повишаването на лихвените проценти предстои да се усети, все още има вероятност пътят надолу от пиковите стойности да бъде неравен. Други прогнозират много по-мрачни перспективи пред световната икономика, чийто растеж през последните две десетилетия е бил около 3%. Очаква се обаче производството да спадне по-ниско в дългосрочен план, тъй като основният фактор в световната икономика – Китай, се бори със сериозна криза в областта на недвижимите имоти. Експертите подчертават, че нито един сектор не може да замени изцяло тази липсващата продукция, на стойност 100 трилиона долара – шест пъти повече от 18-те трилиона долара на китайската икономика. и допълват, че краят на жилищния бум в Китай означава край на основния двигател на растежа в света!
Очаква се търсенето на суровини да бъде силно засегнато от тези обстоятелства. Глобалните усилия за декарбонизация, за която са необходими много метали, биха могли частично да компенсират загубите. Междувременно се очаква цените на петрола да се повишат в краткосрочен план. Ако страните от ОПЕК+ удължат съкращенията на производството, вероятно ще спечелят още повече, прогнозират анализатори.
Облигациите и европейските акции могат да се окажат победители през 2024 г.
Икономическият спад може да благоприятства инвестициите в облигации в САЩ, Обединеното кралство и Еврозоната. В своя доклад за 2024 г. BCA предполага, че европейските акции могат да бъдат победител през следващите 6-12 месеца, като се залага на представянето на компаниите от сектора на здравеопазването, наред с други акции на потребителски стоки, които през 2023 г. не се представиха добре. Предприятията с висока степен на генериране на парични средства са добра основа за диверсифициран портфейл от акции. Компаниите, които са взели много заеми, за да се развиват, винаги са по-рискови от тези, които разполагат с много пари. С рисковете от рецесия, които помрачават перспективите пред някои европейски държави, тази стратегия трябва да се има предвид.
Преминаване от злато към „цифрово злато“
Криптовалутите преминават през трансформация. Дълго време те се считаха за високорискова инвестиция, но напоследък инвеститорите ги възприемат като хедж срещу рискове за събития като банкова криза – роля, която отдавна се отъждествява с истинското злато. Експертите обаче забелязват, че много инвеститори много бавно се диверсифицират от физическото злато към „цифровото злато“ и казват, че е въпрос на поколение – всеки над 50-годишна възраст не харесва дигиталното злато, а тези на 20 или 30 години го предпочитат.
Как манията по изкуствения интелект може да се понижи
„Златната треска на изкуствения интелект трудно ще открие злато“, пише в доклада на BCA. През 2023 г. технологичните акции, залагащи на бъдещия успех на изкуствения интелект, са се покачили. В проучването обаче се отбелязва, че реалната производителност, която допринася за икономическия растеж, все още не е доказана. Общата препоръка на BCA е да се запазят повече инвестиции в дългосрочни облигации, швейцарски акции и акции на френски производители на луксозни стоки, но да се предпочитат по-малко парични средства (с изключение на долара, който се препоръчва) и инвестиции, свързани с енергия или индустриални метали.
Източник: „Euronews Business“
Четете още:
Нови правила за повишаване на киберсигурността на институциите на ЕС