Пътуването в Европа става все по-скъпо

ВАРНА новини лого

снимка: gettyimages

Изминалата 2023 г. беше силна година за туризма в световен мащаб – пътуванията към популярните туристически дестинации надминаха дори предковидния период. В отговор на задъхващите се от тълпи туристи градове и забележителности, редица държави решиха да повишат различни такси и да сложат известни ограничения. Какво трябва да знаете, ако решите да пътувате в Европа през 2024 г.?

Гърция въвежда данък „климат“

От 1 януари южната ни съседка вече вдигна таксите по магистралите и сега от Солун до Атина пътуването в едната посока струва колкото годишна винетка в България. Утехата е, че поскъпването няма да засегне пътуванията от „Промахон” в посока Халкидики, Кавала и района – най-посещаваните места от българските туристи. Нощувките в хотели и къщи за гости в цялата страна обаче ще поскъпнат това лято, когато ще влезе в сила т.нар. „климатичен данък“ за силния туристически сезон – от март до октомври. Целта е събраните постъпления да помогнат за борбата с природните бедствия, като пожари и наводнения. Този налог ще се плаща от туристите в хотелите и местата за настаняване, а хотелиерите ще превеждат всеки месец събраните суми към бюджета. На практика, това е туристическата такса, която обаче ще бъде двойно завишена през силния туристически сезон. Туроператорите нямат право да начисляват налога в своите пакети. Така за една нощувка на едно легло ще се начисляват от 1,50 евро до 10 евро в зависимост от категорията на хотела. За места за настаняване с една или две звезди новият климатичен данък е 1,50 евро на легло на вечер, за тризвездните хотели – 3 евро, за четиризвезните – 7 евро и за петзвездните – 10 евро.

Туристите трябва да знаят, че Гърция взе решение да повиши цените на билетите в около 350 археологически обекта и музеи в страната от 1 април 2025 г. Мотивите са, че последните увеличения са направени преди 5 години и сегашните такси са „твърде ниски в сравнение със средните за Европа“.  За Акропола – най-популярният археологически обект в Гърция, с над три милиона посетители годишно, входните билети ще бъдат увеличени от 20 евро на 30 евро. Посетителите от ЕС на възраст до 25 години ще продължат да влизат в музеите безплатно, както и посетителите извън ЕС на възраст до 18 години.  От началото на септември 2023 г. вече бяха въведени ограничителни мерки за влизане в Акропола – часови пояси, които посетилетите предаварително да изберат чрез електронна платформа.

Троен скок в Париж

От 2024 г. туристите в Париж ще трябва да плащат тройно по-висока такса за престой в хотел. Френското правителство реши да повиши туристическата такса в годината, в която френската столица е домакин на Олимпиадата. Досега, туристическа такса във френската столица варираше от 0,25 евро до 5 евро на вечер, в зависимост от категорията на местата за настаняване. С тройно по-високите такси ще се осигурят постъпления от 423 милиона евро за финансирането на публичния транспорт по време на Олимпийските игри. Този ръст на туристическата такса обаче не е нищо, в сравнение с общото поскъпване на хотелите по време на Олимпийските и Параолимпийските игри, когато се очаква около 16 милиона души да посетят френската столица и региона около нея. Изследване на френската Асоциация на потребителите, проведено в края на декември сред 80 три- и четиризвездни хотели, показва, че за нощта на 26 юли, когато е церемонията по откриването, двойна стая струва средно 1033 евро, докато две седмици по-рано цената е 317 евро.

Амстердам поставя рекорд 

В Амстердам политиците решиха да повишат туристическия данък до 12,5% от цената на хотелската стая. Така той ще достигне 21,80 евро на вечер за средна цена на стая от 175 евро на човек и градът заема първото място в Европейския съюз с най-високи туристически данъци. Увеличението ще важи и за круизните пътници, които нощуват на пристанището, като таксите за тях се повишават от 8 на 11 евро на човек. В резултат на тези промени Амстердам очаква увеличение на приходите до 65 милиона евро тази година. Градските власти подчертаха, че този подход цели да се справи с последиците от пренаселеността като същевременно се удвоят усилията за поддържане на чистотата на града и справяне с проблемните квартали. С очаквания за над 20 милиона посетители тази година, Амстердам се бори с предизвикателствата от нарастващия приток на туристи, особено такива с ограничен бюджет. Столицата на Нидерландия бе класирана за най-добрата туристическа дестинация сред европейските столици през 2023 г.

Венеция въвежда такса за дневен престой

Венеция също се бори с овладяване на тълпите туристи. Италианският град планира да въведе дневна такса за посетители през 2024 г., като започне пилотна програма през пролетните и летните уикенди. Тя ще бъде в размер на 5 евро за чуждестранни посетители, които влизат в града, като кметът е подчертал, че това все още не е постоянна мярка, а 30-дневен експеримент. Всички посетители на възраст над 14 години ще трябва да резервират входа си в града предварително и да заплатят таксата. Лица, които посещават роднини във Венеция, местни жители, както и участници в спортни събития ще бъдат освободени от тази такса. От своя страна, местните власти трябва да обяват дните, които прогнозират за най-натоварени. С въвеждането на тези промени Венеция ще стане първият град в света, който ще таксува посетителите през деня. За да се резервира предварително входен билет за посещения на Венеция ще бъде предоставена онлайн платформа на различни езици. След като заплатят таксата, посетителите ще получат QR код, който ще служи като техен билет. За тези, които пристигат с обществен транспорт, може да има възможност да закупят входната карта едновременно с билета за пътуване.

Такава такса трябваше да бъде въведена през януари 2023 г., но беше отложена поради логистични проблеми и опасения, че ще удари приходите от туристи. Първоначално беше предложено таксата да бъде 10 евро, но по-късно беше намалена. Лицата, които посещават околните острови, също ще трябва да се регистрират и да платят входна такса. С един билет и едно плащане ще може да се пътува до няколко острова, включително Венеция, която миналата година беше включена в списъка на обектите на световното наследство в опасност на ЮНЕСКО, тъй като въздействието на климатичните промени и масовият туризъм заплашват да причинят необратими промени в града.

Испанските градове и курортите в Португалия вдигат такси

Валенсия обяви, че от началото на 2024 г. ще въведе туристически данък за престой, макар че точната дата още не е обявена. От посетителите ще се изисква да платят между 50 цента и 2 евро на вечер, в зависимост от мястото за настаняване, като максималните таксувани дни няма да надвишават седем нощувки. Барселона и Мадрид също обявиха, че обмислят повишение на съществуващите туристически такси, които се плащат в хотелите. Барселона например, ще повиши туристическата такса до 3,25 евро от 2,75 евро от 1 април.

Популярни туристически дестинации в Португалия като курортите Оляо, Фаро и Фигейра да фош, налагат различни туристически данъци при настаняване, като таксите варират от 1 до 2 евро. За да намали шумовото замърсяване, Португалия реши да наложи глоба за пускането на силна музика на популярните плажове, която ще варира от 200 до 36 000 евро.

Исландия възстановява таксата отпреди пандемията

Исландия възстановява туристическия данък, който бе премахнат временно след пандемията от КОВИД-19. От 1 януари 2024 г. пътуващите отново са задължени да плащат данъци за настаняването си в хотел в островната държава. Наред с това се разширява обхватът на данъка, тъй като той вече ще се прилага и за пътниците на круизни кораби. Посетителите ще плащат допълнително 3,98 евро на стая в хотел, къща за гости или други места за настаняване. Круизните кораби, които спират в пристанищата на Исландия, ще бъдат таксувани с 6,63 евро за пътник.

Източник: в.“Сега“

Четете още:

В ЕС вече пият по-малко алкохол, но ние „жулим“ повече