Първото 3D принтирано училище отваря врати в Украйна

Снимка nova.bg
Със своите меки, сиви линии и елегантен, извит екстериор, Project Hive изглежда по-малко като училище, а повече като козметичен център или музей на модерното изкуство. Отличителният външен вид напомня на пчелен кошер.
Но това, което прави сградата още по-различна и интересна, е, че за изграждането ѝ е използван 3D принтер. Новото училище се намира в украинския град Лвов. Стените му са с площ от 3 983 кв. фута и са отпечатани само за 40 часа.
europe's first 3d printed school being built in lviv, ukraine pic.twitter.com/mygKuAlMTe
— ian bremmer (@ianbremmer) May 25, 2023
Това е първият 3D отпечатан образователен център в Европа и първата сграда в света, която е 3D отпечатана във военна зона, казва Жан-Кристоф Бонис, основател на Team4UA – организация с нестопанска цел, отговорна за пилотния проект.
Пред CNN той разказва, че не е нито строител, нито архитект, но с помощта на изкуствения интелект може да ускори процеса по издигането на нови сгради.
Project Hive ще предостави на училището четири класни и стаи, за да бъде дадена възможност за обучение на много деца, напуснали родните си места и заселили се в Лвов след началото на войната в Украйна.
От nova.bg
Прочетете още:
Емели Санде с първи концерт в София