САЩ налагат визови ограничения и преразглеждат отношенията си с Грузия

ВАРНА новини лого

Stock/Getty Images

Съединените щати налагат нови визови ограничения и преразглеждат отношенията си с Грузия, заяви държавният секретар Антъни Блинкен, след като страната прие закона за чуждестранните агенти. Спорните текстове бяха гласувани на фона на мащабни протести в кавказката страна.

Новата визова политика „ще се прилага за лица, които са отговорни или съучастници в подкопаването на демокрацията в Грузия, както и за членове на техните семейства“, се казва в изявление на Блинкен.

Грузинският законопроект изисква неправителствените организации и медиите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като органи, „следващи интересите на чужда сила“. Критиците му твърдят, че е много сходен със законодателството, използвано от Кремъл за заглушаване на опоненти, и че ще попречи на стремежа на Грузия да се присъедини към ЕС.

Управляващата партия „Грузинска мечта“ обаче твърди, че се стреми да се присъедини към ЕС и че е действала за повишаване на прозрачността на финансирането на НПО.

Блинкен уточнява, че „всеки, който подкопава демократичните процеси или институции в Грузия, включително в периода преди, по време и след изборите в Грузия през октомври 2024 г., може да бъде лишен от правото да получи американска виза“ и да му бъде забранено да пътува в САЩ, включително и на членовете на близкото му семейство.

Критиците твърдят, че мярката за Грузия е отражение на руското законодателство, използвано за потискане на инакомислието, а Брюксел предупреждава, че тя е „несъвместима“ с дългогодишната кандидатура на Тбилиси за членство в Европейския съюз.

Блинкен заяви, че САЩ продължават да се надяват, че „лидерите на Грузия ще преразгледат проектозакона и ще предприемат стъпки за постигане на напредък в демократичните и евроатлантическите стремежи на страната си“.

„Когато преразглеждаме отношенията между нашите две страни, ще вземем предвид действията на Грузия при вземането на нашите решения“.

Управляващата партия в Грузия е изправена пред широко разпространени обвинения, че е отклонила страната от пътя ѝ към членство в ЕС и я е насочила обратно в орбитата на Русия.

Партията обаче настоява, че е ангажирана с членството в ЕС и НАТО – които са залегнали в конституцията на страната и се подкрепят от повече от 80 % от населението.

Tribune.bg

Прочетете още:

Общото събрание на ООН прие резолюцията за геноцида в Сребреница