Прокуратурата на Кьовеши тараши наши предприятия заради „Чирен“
Европейската прокуратура влезе в сградата на „Булгартрансгаз“ във вторник сутринта, след като полицията осигури достъп до помещенията на държавния газов оператор. Причината е сигнал за нередности в изпълнението на проект, финансиран безвъзмездно от Европейската комисия.
От „Булгартрансгаз“ няма официална информация с какво е свързана проверката на европрокуратурата. От Министерството на енергетиката отказват коментар, а служебният министър Владимир Малинов, който допреди да заеме поста ръководеше „Булгартрансгаз“, е в Гърция. От ПП-ДБ внесоха по-късно през деня искане в парламента за изслушването на Малинов по случая в сряда, но това засега не е дневния ред на утрешното заседание.
„В днешния ден колеги от националната полиция оказват съдействие, работят по постановление на европейската прокуратура, с което е възложено да се извършат процесуални действия на различни адреси. Със сигурност в София, в Сливен и, мисля, в Козлодуй“, коментира по-късно вътрешният министър Калин Стоянов пред журналисти в Пловдив, попитан за проверката в газовия оператор.
Тя става в момент, в който се обсъжда новият състав на служебното правителство и може да послужи като аргумент за замяната на Малинов, който се счита за човек на президента Румен Радев, а допреди това се смяташе, че е на ГЕРБ.
Влизането на хората на Кьовеши се случва дни преди визитата на турската компания БОТАШ за преговори с „Булгаргаз“ за промяна на неизгодния за българското дружество договор за газови капацитети в Турция.
Независими един от друг източници на Mediapool сочат две основни причини за акцията на Европейската прокуратура в „Булгартрансгаз“ – разширението на газохранилището в „Чирен“ и сделката на „Булгаргаз“ с турската компания БОТАШ.
Сделката с БОТАШ е свързана не само с осигуряване на капацитет на турски терминали за втечнен газ за българското дружество, но и дава достъп на турската компания до българската преносна мрежа. Така БОТАШ получава директен достъп до европейския газов пазар, без да се е явявала на търгове, каквито са евроизискванията.
Проблемът с „Чирен“
От самата Европейска прокуратура неофициално казаха пред Mediapool, ме проверката е свързана със сигнали за нарушения по проекта за разширение на газохранилището в Чирен.
По информация на Mediapool става въпрос за сигнал на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) за опасна промяна в сондажите за увеличение на капацитета на газохранилището. Проектът се осъществява с европейско финансиране, което обяснява и ангажирането на прокуратурата на Лаура Кьовеши.
Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) предостави на „Булгартранссгаз“ грант от 78 млн. евро за безвъзмездното финансиране на разширението на „Чирен“.
Енергийният форум подаде преди няколко месеца сигнал до множество институции за „сериозните опасности, надвиснали над газохранилището „Чирен“ за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на „Булгартрансгаз“ ЕАД“.
Преди година бе проведен търг за разширение на капацитета на „Чирен“ чрез нови 10 експлоатационни наклонено-насочени соднажи и 3 наблюдателни (вертикални) за срок от 600 календарни дни.
Търгът бе спечелен от Д33Д „Чирен Дрилинг 2022“, но обединението се отказа. След това поръчката бе поета от обединението „Екзало Дрилинг Чирен“ с участници „Главболгарстрой“ и „Газ Проджект Девелопмънт“. Цената бе 221 221 200 лева без ДДС.
Енергийният форум отбелязва в своите сигнали, че участници в търга нямат експертиза по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ. Те са декларирали като подизпълнители опитни чуждестраннни сондажни фирми с национален и международен опит.
В сигнала на БЕМФ се допълва, че изпълнителят на поръчката неколкократно е сменил сондажния подизпълнител с фирми със „спорен професионален опит“ при сондиране на накпонено- насочени сондажи в условия на дефицит на пластово налягане, какъвто е случая с „Чирен“.
След това изпълнителят е предприел и целенасочени действия за промяна на сондажите и „по-конкретно замяна на планирани наклонено-насочени сондажи с 20 вертикални сондажа, въпреки доказаната неефективност на предлагания подход“, пише БЕМФ.
Ефектът е по-ниски разходи за сондиране в размер на 80-90 млн лева, защото вертикалният сондаж е с 40% по-евтин, алармира неправителствената организация. Според БЕМФ крайният ефект би бил компрометирането на „Чирен“.
„Изготвеният доклад за предлаганата подмяна е предмет на вътрешен одит в „Булгартрансгаз“, възложен от изпълнителния директор на дружеството. Заключенията от същия са скандални и би следвано да са предмет на прокурорско разследване“, се казва в сигнала.
Сделката с БОТАШ
Според други източници на Mediapool проверката е свързана и с игрите с капацитети на българо-турската граница и точката „Странджа-Малкочлар“.
Сделката на БОТАШ с „Булгаргаз“ се оказва задна врата за нивлизане на турската компания на европейския пазар, без да спазва третия енергиен пакет и да се явява на търгове за закупуването на капацитети заедно с други търговци. Това става възможно задължението на „Булгаргаз“ да резервира капацитети от „Булгартрансгаз“ в полза на БОТАШ.
Засега обаче потвърждението на Европоркуратурата е само за търсене на нередности при разширението на „Чирен“.
Прочетете още: