Има потвърден четвърти случай на западнонилска треска
Четвърти потвърден случай на западнонилска треска в България. Той е установен при пациент в София.
Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Припомняме, че досега бе известно за три случая на Западнонилска треска, и трите при мъже. Двама от тях починаха.
По думите на проф. Христова няма връзка между отделните случаи. Очакванията ѝ са да се потвърдят още положителни проби, тъй като се правят много изследвания.
„Повод за притеснение няма“, каза още тя и препоръча за повишено внимание.
Министерство на здравеопазването е изпратило писма до Регионалните здравни инспекции (РЗИ) с указание за засилване на надзора и контрола на заболяването Западнонилска треска на територията на съответната област.
Препоръчани са и конкретни действия, включително информиране на медицинските специалисти за епидемичната ситуация в страната и насочване на вниманието към откриване на случаи с фебрилитет с неясна етиология или инфекции на централната нервна система (вирусен менингит/енцефалит), независимо от анамнеза за ухапвания от комари.
Първият заболял е от област Хасково и е определен като вносен случай поради пребиваване в Гърция от май месец тази година. Мъжът се завръща в страната в началото на август, поради оплаквания от изтръпване и силни болки по мускулите, обрив по кожата, повръщане и температура 38 градуса.
Другите два случая са от област София-град. Пациентите са хоспитализирани по спешност в увредено общо състояние със слабост в крайниците, отпадналост, повишена температура. При единия от тях е налице придружаващо заболяване – болест на Паркинсон. Двата случая от област София-град завършват с летален изход.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в периода 01.01. – 31.07.2024 г. осем държави са съобщили 69 местни случая на ЗНТ при хора, както следва: Гърция (31), Италия (25), Испания (5), Австрия (2), Унгария (2), Сърбия (2), Франция (1) и Румъния (1).
От тях 8 случая са завършили летално: Гърция (5), Италия (2) и Испания (1). Допълнително, случаи са регистрирани в Косово (1) и Албания (3).
Инкубационният период на Западнонилската треска е между 3 и 14 дни. Около 80% от инфекциите при хората протичат без симптоми. Около 20% от заразените с вируса развиват заболяване – Западнонилска треска, което обикновено протича леко до умерено тежко, с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, неразположение, умора. Възможна е и поява на макулопапулозен обрив, гадене и повръщане. При по-малко от 1% от заболелите протичането е тежко и засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), предимно при хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания. Леталитетът при лица от рисковите групи достига до 17%.
Тъй като обикновено заболяването се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици, личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, носене на дрехи, които покриват откритите части от тялото, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция.
Прочетете още:
Проф.Тодор Кантарджиев: Специално лечение за западнонилска треска няма