Николай Нанков: ГЕРБ се води от интересите на хората, няма да участваме в политическото шоу

Бойко Борисов и Николай Нанков

снимка: БГНЕС

„ГЕРБ винаги се е ръководел от интересите на хората. Техният дневен ред е и дневният ред на партията. Ще се придържаме към този принцип и в предстоящата предизборна кампания – ние ще говорим на всички български граждани, ще покажем какви решения предлагаме на проблемите във всяко едно населено място. Целта ни е да преодолеем апатията.“ Това заяви депутатът и бивш министър на регионалното развитие Николай Нанков по повод предстоящата кампания, а и след нея в интервю за 24 часа.

По думите му ниската избирателна активност е сериозен проблем и хората трябна да бъдат мотивирани да гласуват. Нанков е категоричен, че ГЕРБ ще е гарант, че ще бъде реализирана всяка конкретна идея – от мерките за решаване на кризата с безводието до продължаване на националната програма за саниране и завършване на големите инфраструктурни обекти.

„Както казва нашият лидер Бойко Борисов – ще водим политика на съзиданието. Стига скандали – те не работят нито за повишаване на авторитета на политическата класа, нито носят някаква удовлетвореност на избирателите. Да, първи заговорихме за споделената отговорност между партиите по основни приоритети. И темата за преодоляване на проблема с безводието е един от тях“, заяви Нанков.

Той даде и пример като депутат от Ловеч. В момента Ловеч и Плевен са единствените областни центрове на режим. Един от вариантите за справяне с проблема е да се възобнови строителството на язовир „Черни Осъм“. Дори МРРБ тези дни обяви, че размразява проекта. Други варианти според Нанков са реконструкция на водопровод, както и осигуряване на нови локални водоизточници за Плевен и Ловеч, които да покриват част от нуждите на двата областни града.

„Знаете ли, че строителството на язовир „Черни Осъм“ е започнало през 1986 г., но е спряно през 1990-а заради гражданско недоволство и опасения за негативно влияние върху околната среда. Изминали са 34 г. и днес става ясно колко нужен е бил той. И че ако е бил изграден, едва ли сега щяхме да говорим за проблеми в Плевен и Ловеч. Ето това е нагледен пример за нуждата от дългосрочни решения. А не едно правителство да започне строителството, да дойде друго и да го спре – последните години също имаме такива примери в изграждането на инфраструктурата. Защото, както винаги съм казвал, потърпевши от лошите управленски действия са гражданите.“

На въпрос защо така бавно вървят инвестициите във водния сектор, Нанков е на мнение, че трябва да има чуваемост в аргументите на всяка страна и да се намери най-доброто решение. По думите му и държавата, и местната власт полагат усилия. „Искам да благодаря като гражданин на кметовете, които също минават през труден период заради политическата нестабилност. Дадохме глътка въздух на общините чрез инвестиционната програма за общински проекти, която лично г-н Борисов наложи в бюджета за 2024 г. Тя не дели местните власти според партийната принадлежност.“

Нанков е на мнение, че от държавата и общините са вложени немалко инвестиции във ВиК мрежата и в пречиствателни съоръжения, но нуждите са огромни.

„Нужно е добро планиране и непрекъснат инвестиционен процес. Което, за съжаление, не виждаме през последните 4 г. Напомням, че при правителствата на ГЕРБ бяха изградени или рехабилитирани 57 пречиствателни станции, други 24 бяха в процес на проектиране или изпълнение. Това означава здраве за гражданите и чистота за природата. 2600 километра беше изградената и рехабилитирана ВиК мрежа, което осигури добра услуга за жителите на съответните населени места. Отделно се финансираха и общински водни проекти. Създадохме и заработи Българският ВиК холдинг с 1 млрд. лв. бюджет, с които да се решават точно такива проблеми. По време на нашите управления се заехме с изграждането на първите за последните 30 години язовири за питейни нужди – “Пловдивци” и “Луда Яна”. На “Пловдивци” беше направен единият водопровод, оставихме проект да се довърши – но нищо не беше пипнато през последните 4 г. За “Луда Яна” при готов язовир четири години не се разплаща и не се въвежда в експлоатация. За язовир “Нейковци” направихме инвестиционен проект с финансиране от Световната банка, осигурихме теренно обезпечаване. Но отново нищо вече 4 г. На язовир “Христо Смирненски” при наше управление бе основно ремонтирана стената и полезният обем бе увеличен с 40% – затова Габрово и селата по водопровода не са и няма да бъдат във воден режим.“

По отношение на водостопанска система „Черни Осъм“, включително за подмяна на довеждащия водопровод е бил започнат с предпроектно проучване. От репортаж на на медиите стана ясно, че от година има голям теч до самия Ловеч – но нищо не е предприето, а тогава управляваше ПП.

„Напомням, че ГЕРБ не управлява от 4 г. Но е много лесно само да се обикалят медиите и да се говорят общи приказки. А когато критиците влязат в управлението, не виждаме капацитет и взимане на решения. През последните 4 г. нищо не беше придвижено напред и никой не може да оспори това. А това е времето на цял управленски мандат – пропилени ценни години.“

За строителството на магистрали и други пътища, Нанков коментира:  „Аз мисля, че всеки, който пътува, може категорично да каже, че не просто е затихнало, а направо е спряло. Само ще отбележа, че по нашите разчети, които бяха изцяло реалистични, по Коледа тази година вече щеше да се пътува до Варна по “Хемус”. Но 2024-а вече върви към края си, но магистралата е доста далеч от завършването. Нещо повече – именно министър на “Промяната” индексира “лошите” инхауси и сега по тях се строи. Стана така, както ние говорехме, но нямаше чуваемост – всичко беше политическа атака срещу ГЕРБ, а междувременно себестойността на обекта скочи. Така че нови магистрали няма заради липсата на управленски капацитет, а не поради липсата на пари или честата смяна на правителства. Както казах, потърпевши накрая са гражданите, които не получават дългоочакваната и нужна инфраструктура. А получават едно ненужно политическо шоу. Ние в него няма да участваме.“

tribune.bg

Прочетете още:

Първи работен ден за депутатите: Изслушват трима министри за безводието