МУ-Варна се включва в седмицата за информираност за растежа
В периода 15 – 21 септември 2024 световната здравна общност ще отбележи седмицата за информираност на растежа, съобщиха от Медицински университет – Варна. Тази седмица е посветена на повишаване на осведомеността относно важността на проследяването на растежа на децата, тъй като необичайният растеж може да бъде ранен индикатор за основното медицинско състояние.
Лекарите от педиатричните клиники в УМБАЛ „Св. Марина“ и преподаватели в МУ-Варна проведоха тригодишна национална програма за откриване и проследяване на деца, родени малки за гестационната си възраст (МГВ), която бе подкрепена от Варненското дружество по детска ендокринология (ВАПЕД) и Българската Асоциация по неонатология. В резултат на първия етап от програмата, която приключи в края на 2023 година, специалистите изградиха мрежа от 23 участващи неонатологични клиники в страната. В резултат на кампанията са открити над 800 деца, родени малки за гестационната си възраст само в рамките на 1 година. Според статистическите резултати, 7.5% са засегнатите деца от този проблем в България, а при недоносените процентът достига до 12%. От тези случаи 90% от децата наваксват в растежа си и нямат ранни здравословни проблеми, но при останалите има нужда от медицински грижи. „Нашата национална мрежа от детски ендокринолози, която участва в програмата, е напълно подготвена да посреща нуждите на семейства с родени малки за гестационната си възраст – МГВ деца, които предпочитаме да наричаме „малките с големите възможности“, сподели д-р Таня Златева, основен изследовател по програмата.
„Височината на децата е видим маркер за здраве. Анормалният растеж може да е основен индикатор за здравословен проблем и ранното диагностициране може да предотврати сериозни дългосрочни здравословни проблеми.“, коментира проф. д-р Виолета Йотова, Началник на направление Педиатрия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и зам. ректор „Наука“ в МУ-Варна. Тя подчерта необходимостта родителите да разберат важната роля на годишните измервания на растежа и при съмнение да търсят консултация с детски ендокринолог. Деца, които растат твърде бързо или навлизат в пубертета твърде рано, също може да имат здравословен проблем. Когато проблемът бъде обхванат навреме, няма здравни последствия за тези деца. Цялата информация е достъпна на сайта на програмата https://www.mgv.growinform.org/