01 октомври 1895г.: Въвежда се минимална възраст за малолетните работници във Варна
С Приказ №364 от 25 септември 1895 г. от 1 октомври същата година кметът на Варна, Янко Славчев въвежда минимална възраст за малолетните работници. Според чл.1, тя била 12 години. Освен, че можело да започнат работа толкова рано, стига да имали 16 навършени години съвсем легално варненските младежи можели да посещават заведения, в които се сервира алкохол. Както предава „Варненски общински вестник“, пълният текст на документа бил съобразен със „Санитарния закон“ и изработен от Варненския окръжен хигиеничен съвет. Ето какво още разпоредил Славчев:
„Чл.2. За всеки работник от 12 до 16 годишна възраст, който постъпва във фабриката или работилницата, стопанина трябва да изисква правилно свидетелство за възрастта и медицинско свидетелство за здравето му, които свидетелства е длъжен да показва всеки път, когато се поискат от общински или полицейски агенти.
Чл.3. В неделните и в официално приетите в Княжеството неприсъствени дни забранено е да работят малолетните работници във фабриките и работилниците.
Чл.4. Забранено е да работят във фабрики и работилници работници от 12 до 16 годишна възраст нощя от 8 вечер до 6 часа сутринта.
Чл.5. Работниците от 12 до 14 годишна възраст не трябва да работят повече от 6 часа на ден. Непрекъснато могат да работят най-много 2 часа, след което се дава почивка най-малко по 1 час.
Чл.6. Работници от 14 до 16 годишна възраст не трябва да работят повече от 8 часа на ден. Непрекъснато могат да работят най-много 3 часа, след което се дава почивка най-малко 1 час.
Чл.7. Забранено е да се заставят работници от 12 до 16 годишна възраст да чистят машина когато тя е в действие.
Чл.8. Всеки фабрикант или занаятчия е длъжен да държи залепен на видно място в заведението си списък на малолетните работници с обезпечение на имената им, годините им, работните им часове и видът на работата им.
Чл.9. Всекий фабрикант или занаятчия е длъжен да има часовник в заведението си, по който да се ръководят работниците и който трябва да е натъкмен по градския часовник.
Чл.10. Работниците не трябва да прекарват определените за почивка и хранене часове в стаите, в които работят.
Чл.11. Деца с по-малка от 14 годишна възраст, които не са свършили науките си в основните училища и родителите на които са в състояние да ги поддържат в училище, не трябва да се приемат за работници в каквото и да е заведение.
Чл.12. Всекий фабрикант или занаятчия, който има малолетни работници, е длъжен да държи залепен на видно място в заведението си настоящия правилник.
Чл.13. Работата, за която е условен работника, трябва да бъде съотвественна на възрастта и физическите му сили. За превишаване на тази съразмерност общинските агенти донасят на кмета, който назначава комисия от три лица (в градовете влиза лекар в комисията) да реши въпроса, като състави за това акт.
Чл.14. За нарушение на настоящия правилник стопанина на фабриката или работилницата се наказва по постановление на местния кмет с глоба, в полза на общинската каса, съгласно Закона за общините“.
Варна Новини