ЦИК поиска неизпълними условия на изборите във Варна
До изборите в неделя община Варна трябва да осигури още 200 помещения, около 2000 души за членове на изборни комисии, два пъти повече паравани и 400 принтери. Това е записано в инструкциите на Централната избирателна комисия (ЦИК) за парламентарните избори, които в двата централни района – „Одесос“ и „Приморски“, съвпадат с частичните кметски избори там.
Според указанията на ЦИК, избирателите в двата района, които по списък са малко над 150 хил. души, ще гласуват за парламент и за районен кмет в две различни помещения. Разясненията на ЦИК за изпратени както до Районната избирателна комисия (РИК), така и до общината във Варна.
В отговор от РИК са поискали тълкуване на решението за осигуряване на помещения за разполагане на секционните избирателни комисии за втория тур на частичните местни избори.
С подобно изискване обаче не може да се справи нито една администрация.
Община Варна няма възможност за осигуряване на допълнителни 200 помещения за разполагане на избирателни секции на територията на двата района за балотажа на частичните местни избори на 27 октомври, пише в свое писмо общината и допълва, че администрацията не би могла в оставащите дни до неделя да подсигури допълнителни паравани, принтери и останалите консумативи за протичането на изборите.
От местната администрация посочват още, че указаният в Изборния кодекс срок за провеждане на консултациите вече е изтекъл.
Според аргументите на РИК – Варна, секционните комисии (СИК) за провеждане на частични местни избори и избори за народни представители са с еднакви номера, както и всички решения на ОИК за назначаване на състави на СИК и промени в назначените състави са влезли в сила.
От ОИК–Варна посочват, че всички действия по организиране на частичните местни избори, насрочени на 20 октомври – първия тур на вота, отговарят на изискванията на ИК и на взетите от ЦИК решения. Съобразени са сроковете и хронограмите за двата вида избор, приети от ЦИК. Затова от местната ОИК не намират основание да изпълнят предписанията на ЦИК.
От ОИК-Варна считат, че се създава прецедент за намеса на административен орган при определяне волята на парламентарно представени партии и коалиции относно предложения за назначаване членове на СИК.
Създадената до момента организация в ОИК-Варна за назначенията на СИК е била ясна на ЦИК за продължителен период от време и с изискването на нова организация на вота 2 в 1 в двата варненски района се създава предпоставка за проваляне на организацията на провеждане на втори тур на частичните местни избори и вота за народни представители, както и опорочава волята на избирателите.
Решението на казуса, до който се стигна, се очаква с ново решение на ЦИК. Хипотезата балотаж и парламентарни избори не е разписана и уредена в Изборния кодекс.
Прочетете още: