Загива ли Земята? Затоплянето на моретата унищожава реколтата от миди в Гърция
Затоплянето на моретата унищожава реколтата от миди в Гърция, пише Ройтерс. Когато Анастасиос Закалкас издърпа въжетата на своята ферма за миди в Егейско море миналия месец, опустошението беше ясно: линиите не се надигаха от мекотели, както би трябвало да бъде по време на прибиране на реколтата, а вместо това бяха пълни с напукани празни черупки. Това е вторият път от три години, в който рекордни температури на морето удрят реколтата от миди в Северна Гърция, където фермерите казаха, че са видели спад от 90% в улова през 2024 г. Следващата година също ще бъде лоша, каза Закалкас, защото цялото семе за предстоящия сезон също загина, пише още агенцията.
„Не знаем как ще изкарваме прехраната си през новата година. Нашата основна и единствена работа са мидите”, казва Анастасиос Закалкас.
Подобно на други средиземноморски страни, Гърция е особено податлива на изменението на климата, което тази година доведе до месеци на температури над средните, наказващи суша и горски пожари. Ударени са култури, включително кестени, ябълки и череши. Учените казват, че екстремното време, свързано с глобалното затопляне, може да доведе до лоши новини и за сектора на аквакултурите.
Поредица от горещи вълни удариха Гърция през юли, изпращайки температурите на морето в залива Термаикос, основната й зона за производство на миди, над 30 градуса по Целзий (86°F) в продължение на дни – твърде горещо, за да оцелеят мидите. За последно в Гърция е имало масова смърт на миди през 2021 г., но учените прогнозират, че това няма да се повтори след още 10 години, каза Костас Кукарас, биолог, който изучава морските екосистеми.
„Това показва, дори и на най-скептично настроените, че климатичната криза е тук“, каза той. Докато световните лидери се подготвят да се срещнат в столицата на Азербайджан Баку за срещата на върха на ООН за климата COP29 този месец – наречена „COP за финансиране на климата“ – Кукарас каза, че правителствата трябва да помогнат на производителите да се справят с разходите, свързани с климата.
„Ние сме много близо до колапса на отглеждането на миди в Гърция, така че държавата трябва да подкрепи тези хора.“
Продукцията на аквакултури в Гърция е била на стойност над 619 милиона евро през 2021 г., третата в Европа след Франция и Испания, според Гръцката организация на производителите на аквакултури (HAPO). Той е сред основните европейски производители на средиземноморска мида и изнася почти всичките 20 000 тона, отглеждани годишно от малки семейни предприятия.
Испания също е свидетел на смъртни случаи на миди, въпреки че Кукарас каза, че секторът на Гърция е засегнат най-силно, тъй като почти всички нейни ферми са концентрирани в един и същи регион.
Прочетете още:
Бруталната БГ реалност: Сервитьорите лапат тлъсти заплати, а лекарите…