Протести за актуални заплати зреят в МВР

Снимка СФСМВР\"Фейсбук"
Синдикатите в МВР обсъждат своите действия, в случай че планираното за догодина увеличение на заплатите им не залегне в бюджета за 2025 г.
Преди дни стана ясно, че прогнозираният дефицит в бюджета може да достигне 18 милиарда лева, ако всички обещания за по-високи доходи в МВР, отбраната и образованието бъдат спазени. Само за МВР ще са необходими над един милиард и 200 милиона лева повече.
С впечатляващи протести ще отговорят служителите на МВР в случай, че бъде направен опит планираното увеличение на заплатите им от 1 януари 2025 г. да бъде отложено. В момента официално е предвидено възнагражденията на полицаите да тръгнат сериозно нагоре от Нова година.
„Огорчението от това, че държавата не може да гарантира постигнатите договорености, разбирайте, това което е гласувано в зала и е влязло в закон за МВР, реакцията ще бъде подходяща, протестите ще бъдат впечатляващи, недоверие на служители в сектор Сигурност в държавата е недопустимо, съжаляваме, но в момента представители на държавата водят до този краен резултат”, заяви председателят на УС на СФСМВР Илия Кузманов, пред NOVA.
От Синдикалната федерация на служителите на МВР посочиха, че до момента никой официално не ги е информирал за евентуално замразяване на заплатите. Твърдо заявиха обаче, че нямат никакво намерение да се съгласяват на отлагане на увеличението за 2026 г.
„Излишно е да се нагнетява такова напрежение в системата, то дава много лошо отражение и в самата ни професионална дейност”, посочи Кузманов.
От Синдиката на МВР посочиха още, че ако заплатите им не бъдат повишени от 1 януари, те ще се приближат обидно близо до минималната работна заплата в у нас.
„Сега минималната заплата става 1077 лв., което е разлика от не повече от 300 лв. до най-ниската заплата на служител на МВР с полицейски правомощия. Категорично липсата на кадри ще се завърне, качеството на кадрите ще спадне”, подчерта Кузманов, цитиран и от ПИК.
Прочетете още:
Застрахователите оправдаха повишението на „Гражданската“ с многото инциденти