Паник бутони в моловете срещу насилието
След пoрeдица от инциденти в молoвете ще бъде затегнат режимът и контролът. От Столичната община предлагат и поставянето на паник бутони.
Моловете в България вече разполагат с физическа охрана, която има правомощия за извършване на граждански арест и задържане на нарушители до пристигането на полицията. Въпреки това, охраната на тези обществени сгради не е в състояние да изпълнява функциите на полиция, включително задържане и арест на лица, които са извършили сериозни нарушения.
„За опазването на реда отговаря държавата и това са държавни органи, предимно полицията“, отбеляза председателят на Българската ритейл асоциация Венцислав Николов в студиото на „България сутрин“.
Той добави, че охраната в моловете има правомощия единствено за граждански арест и да чака да дойде полицията.
Николов сподели, че дори при задържане на нарушители често се налага да се чака дълго време за пристигането на патрул.
„Случва се нещо в мола, задържа се човек и се чака примерно по час, час и половина, докато дойде патрулката“, каза още Николов.
Това поставя под въпрос ефективността на текущите мерки и подчертава необходимостта от допълнителни усилия за защита на посетителите и персонала.
Една от предложените мерки за повишаване на безопасността е внедряването на паник бутони в търговските обекти. Те биха позволили на персонала бързо да сигнализира за извънредна ситуация, като след натискане на бутон полицията ще реагира в рамките на няколко минути.
Според госта въведените наскоро мерки показват, че МВР може да реагира около всеки търговски център.
Прочетете още:
От 1 декември глобяват шофьорите, които влизат със стари коли в центъра на София