15 декември 1889 г.: Задължават стопаните на топли бани във Варна да пишат таксите за посещение и да поддържат чистота

Морските бани на Варна в началото на ХХ век. Източник Варненска библиотека “Пенчо Славейков”
Първите морски бани във Варна били доста примитивни – представлявали леки дървени кабинки, издигнати на дървени стълбове в морето, които в края на сезона се демонтирали. В края на 19 век, през 1888 г., общината изградила върху пясъка камъшена сграда за топли бани, която обаче се оказала нестабилна и била разрушена от силните морски вълни.
Година по-късно, при кметуването на Кръстьо Мирски, е възложено на общинския архитект Сава Димитриевич да направи план за построяване на морски бани навътре в морето върху железни релси. Официалното им откриване било през лятото на 1890 г.
Междувременно обаче за функционирането им постъпвали сигнали за нередности, които принудили градския началник да издаде заповед, с която да въведе ред и спокойствие сред обществеността. „Варненски общински вестник“ публикува пълния й текст за сведение и изпълнение.
„1) Отъ днесъ до единъ месецъ най-късно, ступаните и съдържателите на публични топли бани въ гр. Варна, да си изработятъ и окачътъ въ caлоните на баните при всеко легло и въ всеко отделение такси, съ означение цените, които посетителите имъ треба да заплащатъ за миение и прислуга и подробностите: колко струва миението на мъжъ, жена, деца и пр. съ свои дрехи и колко – съ прислугата и дрехите на ступана или съдържателя на банята.
2) Такивато такси да носятъ името и презимето (подписа) на ступанина или съдържателя на банята и до срока да се окачътъ, следъ като се представятъ въ управлението ми, гдето ще се приподпишатъ и ще се задържи по единъ екземпляръ отъ техъ за знание на Полицията.
3) Никой ступанъ или съдържателъ на топли бани не може да увеличава таксите си безъ да предизвести за това Управлението.
4) Ступаните или съдържателите на публичните топли бани са длъжни да испълняватъ предписанието, на статия 48 отъ Полицейските правила за опазвание общественното здравие, по силата на която, за предпазвание посетителите имъ отъ всека прилепчива болестъ, да даватъ чисти дрехи на всекий посетителъ, а не такива, които вече са биле единъ пъть употръбявани и неиспрани.
5) Несъобразяющите се съ горните, да се даватъ подъ съдъ за наказание по чл. 26 отъ Устава за наказанията, които Мировиие Съдии могътъ да налагатъ.
6) По единъ екземпляръ отъ тоя приказъ да се предаде и на всекий ступанъ или съдържатель на публична топла баня въ гр.Варна за испълнение веднага следъ утвърждението му отъ Господина Варненский Окръженъ Управителъ.
Варненский Градский Началникъ: Ж. Пoпoвъ“.
„ВАРНА новини“
Прочетете още:
Празник в неделя: Отбелязват го жените, които носят едно от най-красивите имена