Людмила Петкова съсипа „шарлатаните“: Бюджет 2025 отразява това, което не беше направено през последните 3 г.

ВАРНА новини лого

Людмила Петкова Снимка МФ

Това не е бюджет на отчаянието, той отразява всичко, което беше направено или не през последните 3 г. Служебното правителство пое отговорност и състави проект на бюджет за 2025 г. при спазване на изискванията на Закона за публичните финанси.“ това каза служебният финансов министър Людмила Петкова, цитирана от SafeNews.

„Въпреки че по прогнозни оценки разходите значително превишават приходите, по-конкретно с 18 млрд. лв., служебното правителство внесе бюджет с дефицит от 3 на сто от брутния вътрешен продукт“, допълни тя.

Проектобюджетът за 2025 г. отразява действащи политики и законодателство, включително действащи решения на Министерския съвет.

„Тези политики не са на служебното правителство, а са политики, приети през последните няколко години в условията на политическа нестабилност. Бюджетът за 2025 г. отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 г. с всички произлизащи последствия“, каза Петкова.

Министерството на финансите разработи пакет от мерки, които бяха обсъдени с всички заинтересовани страни, както и с голяма част от политическите партии.

Разходната част по проектобюджета е в размер на 98 млрд. лв., което представлява ръст от 17 млрд. лв. спрямо плана за 2024 г. и ръст от 20 млрд. лв. спрямо изпълнението.

Най-значителното увеличение се наблюдава в разходите за персонал, които възлизат на 23 млрд. лв. или увеличение с 4,9 млрд. лв. спрямо плановете за 2024 г.

Заложените социални плащания, включително пенсиите, са в размер на 40,5 млрд. лв., което представлява ръст от 5,7 млрд. лв. спрямо плана за 2024 г.

Ръстът на заплатите и пенсиите е значителен, като проблемът е начинът, по който те са били увеличавани през последните години, без това да е финансово обосновано.

Служебното правителство е взело решение да не предлага увеличаване на основните данъци и задължителните осигурителни вноски, а да предложи мерки за повишаване събираемостта на приходите както чрез събиране на декларирани, но неплатени данъци и осигуровки, така и от недекларираните такива.

„Така наречената данъчна амнистия може да помогне на приходната част на бюджета, тъй като държавата отписва по давност около 2 млрд. лв. годишно неплатени данъци, уточни Петкова.

demokrat.bg

Прочетете още:

Експерти: Обсъжданите промени в Закона за бюджета поставят бизнеса в България в неконкурентно положение