Киро пристигна пред прокуратурата, ухилен до уши: Мерси, че сте тук. Вътре ще кажа, че…

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков се явява в прокуратурата, за да му бъде предявено обвинение по делото за ареста на Бойко Борисов.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков се явява в прокуратурата, за да му бъде предявено обвинение по делото за ареста на Бойко Борисов. Снимка Христо Касабов/БТА - свободен сайт

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков пристигна в прокуратурата, за да получи обвинението си за ареста на Бойко Борисов. Петков е наел за свой защитник известната адвокатка Даниела Доковска, предава „24 часа“.

Пред прокуратурата на ул. „Черковна“ са се събрали симпатизанти на партията, за да подкрепят Петков. На място да го подкрепят са съпругата му Линда Петкова, столичният кмет Васил Терзиев, бившият премиер Николай Денков, Асен Василев, Атанас Атанасов, Лена Бориславова, Ивайло Мирчев, Явор Божанков, Божидар Божанов и други депутати от партията. Всички те го прегърнаха и му пожелаха успех.

На идване Петков се здрависа и прегърна със симпатизантите и им благодари, че са там.

„Тази подкрепа не е само към мен, а към всички хора, които са дали щета заради това, че няма правосъдие в България. Викат ме за нещо, което се случи преди три години. Лъчо стои вече три седмици в ареста без никаква вина. Искат имунитета на Лена Бориславова. Сарафов е един от инструментите на машината, но тази машина не спира с него“, заяви съпредседателят на ПП.

Петков заяви, че няма да спрат, докато тази система не се разгради.

„Днес ще вляза и ще кажа, че не съм извършил никакво престъпление. Аз вече се отказах от имунитета, за да им покажем, че не могат да ни мачкат“, каза още той.

Съпредседателят на ПП каза, че няма никакво доверие на прокурор Ангел Кънев.

„Когато повдигнат обвинение и отидем на съд, аз съм готов да защитя всяка една теза. Нито за миг не сме си позволили да сложим някого над закона“, категоричен бе той.

„През цялото ми управление хората, които работиха в моя кабинет, бяха свободни. Тази мръсна машина е нищо, ако хората просто кажат: стига толкова. Аз съм готов да застана пред всеки съд и се надявам съдиите да са безпристрастни“, обясни Петков.

По думите му законът не е нарушен нито за момент.

„Надявам се Сарафов да бъде отстранен, защото осмото джудже не може да бъде главен прокурор“, каза той.

Точно в 11 ч. Кирил Петков влезе в сградата на прокуратурата, а симпатизантите го изпратиха с аплодисменти. След това думата взе кметът на Благоевград Методи Байкушев, а след него и Николай Денков.

„Няма да замълчим, затова сме тук и ще бъдем тук, докато не направим България такава, в каквато искаме да живеем ние и нашите деца“, заяви бившият премиер.

Думата взе и Атанас Атанасов, който заяви, че е убеден, че Кирил Петков е абсолютно невинен.

Той съобщи, че мярката за неотклонение, която ще бъде определена на съпредседателя на ПП е подписка. По повод преговорите ген. Атанасов наблегна, че те държат да бъдат изпълнени всички техни условия в споразумението и премиерът да бъде политически отдалечена фигура.

Както той, така и Божидар Божанов припомниха, че не те са прекратили преговорите, а това са сторили от ГЕРБ. И в момента разговори не се водят. На въпрос биха ли се върнали да разговарят при ново име на премиер, той отговори утвърдително.

През декември главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Петков заради ареста на Борисов на 17 март 2022 г.

Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за действия на „жалки мафиоти“.

Според държавното обвинение Кирил Петков е наредил арестите на Бойко Борисов, на Владислав Горанов и Севделина Арнаудова и като премиер е превишил властта си.

Друга причина е, че лидерът на ПП е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност, твърди прокуратурата.

Държавното обвинение смята, че пак Кирил Петков е разпоредил на директора и на зам.-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа Борисов, Горанов и Арнаудова. Целта на тогавашния премиер била да им причини „вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата уронване на престижа на изпълнителната власт“.

7dnibulgaria.bg

Прочетете още:

Може ли Лена Бориславова да влезе в затвора?