Българските моряци от екипажа на „Галакси лийдър“ ще бъдат изписани от ВМА

Снимка Благой Кирилов/БТА (архив)
Двамата български моряци, част от екипажа на похитения кораб „Галакси лийдър“, са в добро състояние и ще бъдат изписани от Военномедицинската академия (ВМА), съобщиха от лечебното заведение.
Капитанът и помощник-капитанът на кораба – Любомир Чанев и Данаил Веселинов, бяха приети във ВМА снощи, след като се прибраха в България с полет на правителственият самолет „Еърбъс“ от столицата на Оман – Маскат.
След направените им обстойни изследвания и консултации с различни специалисти, не са констатирани здравословни проблеми, допълва БТА.
„Галакси лийдър“ с българи на борда беше пленен от йеменските бунтовници хуси в Червено море в края на ноември 2023 г. Корабът беше нает от японската компания „Нипон Юсен“ (Nippon Yusen), припомня Ройтерс. Автовозът, плавал под флага на Бахамите, бе държан в пристанището на Ходейда в контролираната от хусите северна част на Йемен, след като бойци на групата се качиха на борда му в открито море на 19 ноември. Екипажът беше от 25 граждани на България, Украйна, Филипините, Мексико и Румъния, посочи компанията притежател на плавателния съд „Галакси маритайм“ (Galaxy Maritime).
Прочетете още:
След 430 дни в плен: Моряците ни от Galaxy Leader се завърнаха у дома (ВИДЕО)