Тома Биков: ПП-ДБ искаха да вземат всичко в регулаторите с неправителствени организации (ВИДЕО)

Тома Биков

Тома Биков Снимка БГНЕС

Необходимо е техническо време, за да можем да убедим Европейската комисия, че сме готови, не да я излъжем.

Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков и уточни, че почти публично се е казвало, че трябва да излъжем, като прехвърлим едни разходи от едната година в другата:

„Ние твърдим, че ако бъдат положени сериозни усилия, ние ще бъдем готови истински за еврозоната, а не по документи, както Асен Василев обичаше. … Едната от задачите на правителството е да даде ясните и честни числа в бюджета и на обществото, и на Европейската комисия. И да представи мерките, които ще бъдат взети в следващите години, за да се върви към балансиран бюджет, защото 3% дефицит да е основна цел на бюджетирането е неправилно и от гледна точка на политиките, които трябва да се провеждат, и от гледна точка на публичните финанси“, коментира той, като подчерта, че „не е някаква драма“ забавянето с една седмица на Бюджет 2025.

Подходът на ПП-ДБ беше те да вземат всичко в регулаторите, изтъкна Биков:

„И то като заобиколят парламента чрез едни неправителствени организации, които казват кой е добър и кой е лош, нещо като кастинг. Конституцията казва, че НС избира регулаторите, а не НПО, партиите носят отговорност. Това е задължение на НС да избере регулаторите и те да започнат да работят легитимно, а не като сега полулегитимно, тъй като сега са с изтекли мандати. Тази процедура ще бъде прозрачна, защото ще бъде в Народното събрание. ПП предлагаха кастингът да бъде затворен…. Кандидатите ще бъдат публични. Ако има проблеми, всяка кандидатура ще може да бъде преосмислена“.

Видео:

Делян Пеевски не беше застрашен, за да се налага да го спасяваме, каза Тома Биков по повод гласуването на ГЕРБ-СДС против създаването на комисия за проверка на дейността на лидера на ДПС-НН:

„Ние имаме решение и не подкрепихме комисията за Пеевски, но не подкрепихме и комисия за Прокопиев, комисия за Сорос и за кой ли не още комисии, които бяха подадени най-вече от опозицията , защото това отнема време от Народното събрание, каквото нямаме, а отнема изобщо възможността да поставим ясни и нормални цели пред този парламент и да се занимаваме с безполезни цели. … Когато привнесем и ангажимент на парламента, а мотивацията за това е не да се постигне конкретно нещо… Парламентът може да бъде място за такъв тип разговор, но не с цел да произведем някаква сензация. А с цел истински да вникнем къде са наистина проблемите. … Трябва да разберем, че съдебната реформа не е медийно упражнение, не е нещо, което ще се случи за два месеца с помощта на някаква временна комисия и с много ентусиазъм“.

Прочетете още:

Неуспяла певица курдисана за шеф на Агенцията за българите в чужбина