Румен Христов призова управляващото мнозинство да се мобилизира срещу Радев и за Еврозоната

Румен Христов
След решението на Конституционния съд и преразпределянето на мандатите всички 121 депутати от управляващото мнозинство трябва да се мобилизират, но същото важи и за опозицията. Те трябва да бъдат 119 там и да се надяват, че един-двама от мнозинството няма да присъстват. Правителството се избира със 121 гласа, но при вот на доверие може да оцелее и с 95. Това заяви председателят на СДС Румен Христов в ефира на БНТ.
По думите му решението на Конституционния съд относно преразпределението на мандатите трябва да се изпълни, независимо дали ни харесва или не.
„Ние губим най-много трима депутати, което прави парламентарното мнозинство трудно – само със 121 народни представители. Трябва да мислим какво правим оттук нататък“, коментира Христов.
Той подчерта, че е чул предложения за повишаване на изборния праг за влизане в парламента и определи идеята като добра. „Европейската практика е между 5 и 10 процента, а у нас праг от 7 – 8 процента, както за Европарламента, би бил добър“, посочи Христов.
Според него чисто мажоритарната и чисто пропорционалната изборна система имат своите предимства, но ниската избирателна активност в България води до риск. „При нисък брой гласували границата пада много ниско и със стотина хиляди гласа могат да влязат много формации – в следващия парламент може да има 10 партии. Това не е добре за стабилността на политическата система“, коментира депутатът.
Още по темата:
Радев си проси импийчмънт: Опорочилите изборите сега атакуват институциите (ВИДЕО)
Според него напрежение между президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов винаги е имало. Христов изрази съмнения, че съдиите в Конституционния съд от квотата на президента Румен Радев „му помагат“.
„Амбициите на президента Радев да бъде №1 в държавата и да я управлява, са големи. Но и друг път съм казвал – ако искаш да се занимаваш пряко с политиката, излез, направи партия, спечели избори“, заяви той.
Основната цел в момента е присъединяването към Еврозоната, което изисква стабилно правителство, подчерта Христов. „Аз също имам своите резерви. СДС ме поставя под голям натиск и се чувствам некомфортно в сандвича между БСП и ДПС, но понякога националните цели ни задължават да бъдем по-търпеливи“, допълни той. Ако „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и депутатът от ДПС Делян Пеевски наистина държат на влизането на България в еврозоната, те ще станат неизбежни сътрудници на управляващото мнозинство, каза още Христов.
Прочетете още:
Борисов: Или „ДПС-Ново начало“ трябва да подкрепи бюджета на второ четене, или отиваме на избори