22 март 1894 г.: Работно облекло за всички хлебари, млекари, бакали и готвачи във Варна

Хляб.

Снимка "Фейбук"

В следствие рапорта на градско-общинския санитарен лекар от 14 март 1984 г., с който съобщава, че продавачите на хранителни и питейни продукти в града, като месари, хлебари, рибари, готвачи, бакали, кръчмари, млекари, бозаджии, шекерджии, шербетчии, и др. се носели „много нечисто“, поради което и продуктите, продавани от тях не можели да се държат в изискуемата чистота в интереса на общественото здраве, на 22 март същата година кметът на Варна, Руси Матеев издава нарочен Приказ № 86. С него той разпорежда:

„Ст. I. Всички хлебари, готвачи и млекари са длъжни въ течението на 10 дни отъ днесъ т. е. до 2-и идущий Април, да си приготвятъ п почнътъ да носятъ горни ризи и престилки отъ бело лененo или конопено платно, а продавачите на разните други припаси – такива отъ сиво платно.

Ст. II. Нарушителите на настоящий ми приказъ ще се подвергватъ на глоба съгласно чл. 96 отъ ,,3акона за Градските Общини“.

Ст. III. На Подведомственните си Общински Санитарни служители възлагамъ грижата да бдятъ за испълнението на този ми приказъ“.

ВН / „Варненски общински вестник“

Прочетете още:

23 февруари 1890 г.: Обявяват се изисквания за функционирането на кухните в заведенията във Варна