Зеленчуците и хлябът – рекордьори по поскъпване сред храните за последните 10 г.

Снимка "Фейсбук"
Зеленчуците и хлябът са рекордьори по поскъпване сред храните за последните 10 г. Най-малко е увеличението при рибата и морските дарове. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика.
Цял живот Минка Караасенова се е занимавала с търговия. От 10 г. продава плодове и зеленчуци на пазара в Асеновград. И до днес има ясен спомен за цените на някои от стоките преди десетилетие.
„Краставицата беше 1,50 или 1 лв., зависи от това дали е права, крива. Марулята беше 80 ст., доматите и те бяха по-евтини”, казва Минка Караасенова.
Оттогава досега цените на повечето зеленчуци са скочили 100%. Най-драстично е повишението на доматите. Тогава са били 60 ст., а сега се търгуват между 4 и 5 лв. Поскъпването обяснява с инфлацията, увеличението на минималната работна заплата, наемите на сергиите, които за последните 10 г. са скочили 4 пъти.
„Торовете, препаратите, водата, токът и работната заплата. Никой не иска на къра за без пари да работи, например 30-50 лв. Искат повече”, обяснява Минка.
Отчита и друга тенденция – за тези 10 години покупателната способност на българите е намаляла.
„Преди 10 г. хората си купуваха по една чанта домати, краставици, марули, лук си позволяваха. Сега си взимат четири домата с две краставички, една маруля и това е. Не могат да си позволят повече”, смята Минка.
Потребителите за тези 10 г. се оказаха най-ощетени. Спомнят си, че доматът е бил 2 лв., а сега е 5 лв. Пенсиите им обаче не били помръднали с толкова.
Хлябът – традиция, но и лукс
За последните 10 г. и хлябът в България е поскъпнал с близо 100%. Въпреки тавана на надценките и по-ниския ДДС, цената не престава да расте. Според производители увеличението на тока, на газа, на заплатите за 10 г. е почти със 100% и това няма как да не повлияе.
Традиция е на българската трапеза винаги да има хляб. А цената му прави впечатление на клиентите. Много от тях изчисляват, че поскъпването е 100 и повече процента. Според производителите, цената на хляба не се е покачила повече от 70% за последните 10 г.
„Тогава ако един хляб е струвал 80 ст., сега цената му е някъде от порядъка 1,40 – 1,50 като говорим за нашата цена, цената на производителя”, казва Валери Кръстев.
И дава пример защо цената е нагоре.
„Минималната работна заплата от тогава досега се е качила три пъти. Енергоносителите като ток, газ, горива, всичко е скочило не по-малко от 100 процента за този период на време”, обяснява Валери Кръстев, предаде NOVА.
Още по темата:
Проверка на ГДБОП откри над 15 тона некачествено гориво в различни бензиностанции