15 април 1938 г.: Въведена е такса „Смет“ във Варна
Снимка libvar.bg
В брой 5-6 на „Варненски общински вестник“ от 15 април 1938 г. е поместена разнообразна и много полезни материали по различни въпроси, касаещи гражданите и фирмите. От „акциза върху билетите за вечеринки“, през патентния данък, разяснения за подаването на декларации за допълнителния данък върху общия доход, гербовите марки върху фактурите, до тарифата за такса смет, на която спираме вниманието си.
Според информацията, годишна такса за изхвърляне на смет от жилищата и другите помещения и дворове във Варна, включително тези на индустриалните предприятия, върху данъчната оценка на имотите (местата и постройките), които влизат в границите: източно от канала, ул. “Трапезица“, ул. “Ан. Желязков“, ул. “Смолян“, канала, ул. “Брегалница“, ул. “Цар Освободител“, ул. “Прилеп“, ул.“Струга“ по канала, ул. “Добричко шосе“, ул. “Дамаскините“, ул. “Грамада“, ул. “Доброволци“, ул. “Кн. Черкаски“, до брега до езерото, по брега на езерото и канала, до морето, а също цялото предградие „Аспарухово“, включително Карантината и Св. Константин, по 2 %.
Новопостроената сграда се облагала с такса за смет от началото на следващото построяването ѝ полугодие. Съборена сграда се освобождавала от такса смет от началото на полугодието, следващо подаденото от собственика заявление за събаряне или след като било констатирано самото събаряне от комисия, назначена по Закона за данъка върху сградите.
Празните места и необитаемите имоти (макар и през цялата година), не били освободени от налога, за сметка на тези, които били под опеката на специални закони, църквите, молитвените домове, местата за Богослужение и училищата, които не дължали таксата. Отпадъците от фабриките и горивото от индустриалните и занаятчийски заведения не се изхвърляли от общинската сметоносна служба.
ВН
Прочетете още:
12 април 1926 г.: Освобождават от данъци и такси селскостопанските сгради във Варненско