Втори ден транспортна блокада в София

Снимка БТА - свободен сайт
Втори ден без наземен градски транспорт в София. В сряда служителите в общинските дружества обявиха гражданско неподчинение. В трамвайно депо „Банишора“ работят близо 300 човека – 180 ватмани и още 100 души технически персонал.
„Не сме съгласни с предложението на кмета тези 300 лв. да ни ги дават към бонуса. Защото пак ще продължим с извънредния труд. И пак увеличението остава едни 300 лв., което е нищо на фона на скока на цените. Предлагаме на кмета, вместо да правят улици и парите да се наливат в бетон, да останат при хората. София без хора не става. Искаме увеличение, а не да се правят ремонти на парче и средствата да изтичат по други сметки“, заяви един от протестиращите ватмани пред NOVA.
Той подчерта, че е с 30-годишен стаж. Заплатата му е около 2700 лв., но това са пари, които получавал с много извънреден труд. „Взимат ми 5-6 почивки, за да направя тази заплата. Ако в един месец се работи по 160 ч., ние работим по 230. Тоест четири седмици при нас се смятат за 6, защото имаме по 80 ч. извънреден труд“, обясни ватманът.
И заяви, че по-младите му колеги се отказват да работят – не само заради ниските заплати, но и заради липсата на време за личен живот. „Не можем да си видим семействата от работа. Ние сме женени за депото“, заяви мъжът.
Един от колегите му предостави на NOVA фиш, от който се вижда, че заплатата, без извънреден труд, е малко над 1000 лв. Освен това служителите в градския транспорт се оплакаха от тежките условия на труд и настояват за 15% скок във възнагражденията.
Четвъртък – учебен ден за София
От Столичната община обявиха, че при тях не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт и поради това днес ще бъде нормален учебен ден за софийските училища. От общината призовават директорите към толерантност при закъснения.
След като в сряда не се състоя среща с кмета Васил Терзиев, за да обсъдят исканото увеличение от 15%, през медиите градоначалникът ги покани на разговор днес. Според служителите обаче увеличението от 100 лв., което предлага местната власт, е унизително и те няма да го приемат.
За момента метрото работи по график, но от синдикатите обявиха, че обмислят и подземната железница да спре работа.
По данни на общината средната брутна заплата в „Метрополитен” е 4800 лв., а в автотранспорта – 3900 лв. Общината предлага стартова минимална заплата от 1780 лева плюс общ бонус около 400 лв.
На 14 май София осъмна без наземен транспорт. Служителите блокираха депа и автобусни гаражи в столицата. Действията им не обхващаха работата на столичното метро. Заради протеста кметът на София Васил Терзиев обяви деня за неучебен.
От 12 ч. днес ще се проведе и национална протестна акция на работещите в трите обществени медии – БНР, БТА и БНТ под надслов „Трудът в медиите има стойност“. Акцията ще е на кръстовището пред ректората на Софийския университет. По време на провеждането ѝ движението в района ще бъде блокирано.
Прочетете още: